Akbank Kredi Kartları

Akbank Kredi Kartları

Bilindiği üzere Akbank Türkiye’nin önde gelen büyük ve önemli banka kuruluşlarından biridir. Bununla beraber eski ve köklü yapısıyla müşterilerininin saygısını ve takdirini kazanmış bir banka kuruluşudur. Gerek müşterilerine verdiği önem gerekse yaptığı hizmetlerle müşterilerinin saygınını kazanmış bir bankadır.

akbankkredikartı 300x82 Akbank Kredi Kartları

Akbank 1948 yıllarından bugüne kadar gelmiş köklü bir banka olup şu anda 912 şubesi 15.300 aşkın personeliyle hizmet vermektedir.

Akbank kredi kartları müşterilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olup her yaşa her kesime uygun kredi kartı bulunmaktadır.

Bu kredi kartı çeşitleri hakkındaki bilgileri nasıl başvurulur, faiz ve ücretleri kart sonuçları, borç bilgisini vb. kartla ilgili her türlü soru ve sorunlarınız hakkındaki bilgileri burada belirteceğiz.

Akbank’ın müşterilerine sunduğu Kredi kartı Çeşitleri

* Axess

* Wings

* Fish

* Carrefour Axess

* Exi26

*Neo

 

27 Haziran 2011
Okunma
bosluk

Kredi Kartı Kullanımı Ekonomiye Can Veriyor!

Kredi Kartı Kullanımı Ekonomiye Can Veriyor!

Nakit kullanmayıp kartla yapılan her bin liralık harcama kayıt dışılığı ortadan kaldırarak toplanan vergiyi 20 lira artırıyor.

Tüm harcamalar kartla yapılsa Türkiye’nin vergi geliri 85 milyar lira daha fazla olacak. Kart harcamalarındaki yüzde 1 oranındaki yükseliş ilk yıl için 1.800, ikinci yıl için 9.000 kişilik yeni istihdam sağlıyor.

Para yerine kartla yapılan harcamalardaki yüzde 1’lik artış ilk yıl 1.800 kişilik yeni istihdam oluşturuyor. Her bin liralık nakit para yerine bin liralık kartlı harcama vergi gelirlerini 20 lira artırıyor. Kartlı harcamalardaki 1 liralık artış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’yı (GSYH) 1,42 TL yükseltiyor. Gazi Üniversitesi Maliye-Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, kredi kartlarının enflasyon, istihdam, kayıt dışılık ve üretim ile ilişkisini araştırdı. Araştırmayı Gazi Üniversitesi İİBF Maliye Bölüm Başkanı Prof. Şükrü Kızılot başkanlığında Prof. Cem Kılıç ve Doç. İbrahim Tokatlıoğlu yaptı. Sonuçlara ilişkin ‘Kartlı Ödeme Sistemleri Ekonomik Katkılar Raporu’nu, elde edilen sonuçları ‘bilinçlendirme’ kampanyasında kullanacak Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal açıkladı.

Rapora göre kredi kartı harcamaları aylık yüzde 10 arttığında, GSYH da ayda yüzde 7,12 lik bir artış sağlıyor. Kredi kartı harcamaları yüzde 10 arttığında GSYH ortalama 5 milyar 200 milyon TL artıyor. Kart kullanımının yaygınlaşması GSYH’da yaşanacak dalgalanmaları azaltarak ‘otomatik stabilizatör’ işlevi görüyor. GSYH’daki değişimlerin yüzde 10’u kredi kartı harcamaları kaynaklı. Kredi kartı harcamalarındaki her yüzde 1’lik artış ilk yıl 1.800 kişilik, ikinci yılda 9.000 kişilik yeni istihdam oluşturuyor. 2008-2009 yıllarında krize rağmen istihdamdaki 101 bin kişilik artışın 8.500 kişilik kısmı kart kullanımı sonucu oluştu. Kredi kartıyla harcamalardaki her bin liralık artış, Çalışılan Saat Endeks değerini 1,5 puan artırıyor. Alışverişlerde nakit yerine kredi kartı kullanımı, enflasyonu düşürücü etkiye de sahip. Para arzındaki artış aynı dönemde enflasyonu 0,17 oranında artırırken, kredi kartı harcamaları aynı dönem enflasyonu 0,017 nispetinde düşürüyor.

KARTLAR, VERGİ GELİRİNİ YÜZDE 33 ARTIRABİLİR

Kredi kartı harcamalarındaki yüzde 1’lik artış vergi gelirlerini yüzde 0,85 artırıyor. Benzer şekilde 1.000 liralık nakit kullanımı yerine bin liralık kart kullanımı vergi gelirlerini 20 TL artırıyor. Raporda, “2008 yılında kayıt dışı ekonominin yüzde 50 olduğu düşünüldüğünde, kayıt dışı işlemlerin kredi kartı ile yapılmış olması durumunda vergi gelirleri 85 milyar lira artmış olacaktı. Böylece vergi gelirleri yüzde 33 artacaktı.” tespitine yer verildi.

Yine rapora göre kartlı harcamalar tüketimin ertelenmesini engelleyerek krizin daha da derinleşmesini ve kriz döneminde yurtiçi nihai talep düşüşünü ortalama yüzde 20 önledi. Kriz döneminde firmaların toplam satışları içerisinde kredi kartlı satışların payı yüzde 40’a çıktı. Bu dönemde, kredi kartı kabul eden firmaların yüzde 9’unda yüzde 27’lik talep artışı yaşandı.

BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, takibe düşmüş kişilerle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “Türkiye’deki artışların çıktığı noktalar Avrupa, ABD ve diğer ülkelerin gerisinde kaldı. En son yapılan analizde de daha önce yüzde 10’ların üzerinde olan borçluluk oranı eylül döneminde yüzde 8,6. İşsizliğin, ekonominin düzelmesine paralel bu oranın da hemen reaksiyon verip yüzde 9’ların altına geldiğini görüyoruz.”

BKM verilerine göre 2010 Eylül ayı itibarıyla bu yılın ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kredi kartı işlem adedinde yüzde 11 ve ciroda yüzde 17 artış görüldü. Banka kartlarında ise aynı dönemler itibarıyla işlem adedinde yüzde 15 ve ciroda yüzde 17,5 artış meydana geldi. Yabancılara ait kredi ve banka kartlarıyla yapılan harcamalar ile Türkiye’ye toplam 5 milyar 108 milyon dolar döviz girdi. Bunun 3 milyar 66 milyon dolarını yabancıların Türkiye’de yaptığı alışverişler, 2 milyar 42 milyon doları ise nakit avans çekimi oluşturdu.

21 Ekim 2010
Okunma
bosluk

Çipli Kart Nedir?

Çipli Kart Nedir?

Kart bilgilerinin, kredi kartının manyetik bandının yanı sıra kart üzerinde bulunan ve güvenlik unsurları artırılmış bir mikroçipe de yazıldığı kart tipidir.

Kredi kartlarında yaşanan taklit, sahtecilik ve dolandırıcılıkları en aza indirmek amacıyle çipli kartların kullanımına geçilmiştir. Çünkü çipli kartların kopyalanması manyetik şeridin kopyalanmasına göre çok daha zor ve maliyeti çok daha fazladır. Ayrıca çipli kartlarla yapılan alışverişlerde kullanılan şifre (PIN) ile de kartların kayıp/çalıntı durumunda kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.chipandpin.com.tr

14 Haziran 2008
Okunma
bosluk

Kredi Kartının Tarihçesi!!!

Türkiye’de Kredi Kartının Tarihçesi

* Türkiye’ de çıkarılan ilk kredi kartı Diners Club’dır (1968). Diners Club’tan sonra Türk Ekspres Havacılık ve Turizm Limited şirketi “American Express” kartları ile piyasaya girmiştir. Bu iki kart 1975 yılına kadar rakipsiz olarak faaliyetini sürdürmüştür.
* 1975 yılından sonra Eurocard, Mastercard ve Access kredi kartları piyasaya girmiştir.
* 1980 yılından başlayarak bankalar da kredi kartı uygulamasına geçmişlerdir. Bu dönemde farklı tiplerde ürünler ortaya çıkmıştır. (gold, classic vb.)
* 1984 yılında Visa’ nın Türkiye Ofisini açması ivmeyi artırmıştır.
* 1987 yılında ilk ATM hizmete girmiştir. Yine 1987 yılında diğer bireysel ürünler olan konut ve araç kredileri hayatımıza girmiştir.
* 1988 itibariyle banka kartları, fatura ödemeleri ve yatırım ürünleri bireysel bankacılık kapsamında sunulmaya başlamıştır.
* 1990 yılında BKM A.Ş. kurulmuştur. (13 özel ve kamu bankası ortaklığı ile, switch hizmeti vermek amacı ile)
* 1990’lı yıllarda yapılan harcamalar ile puan kazanım ve bu puanların kataloglardan ürün seçimi şeklinde kullanımı başlamıştır.
* Türkiye’ de ilk elektronik POS Terminali 1991 yılında kullanıma girmiştir.
* 1993 yılında Europay/MasterCard Türkiye ofisi açılmıştır ve kart artışı iyice hız kazanmıştır.
* 1997 yılında ilk ortaklı (co-branded) kredi kartı piyasaya çıkmıştır.
* 1999 yılında ilk çok ortaklı (multi-branded) kartlar hayatımıza girmiştir. Tüketici aynı zamanda taksitli kredi kartları ile tanışmıştır. Ayrıca katalog ve puan uygulamaları farklı bir boyut kazanarak, kazanılan puanların anlaşmalı işyerlerinde nakit gibi harcanabilmesi gibi özellikler pazara sunulmuştur.
* Günümüzde 13 banka tarafından yaygın bir şekilde müşterilere (hem tüketiciler, hem de işyerleri) bu ürünler ve hizmetler ulaştırılmaktadır.

14 Haziran 2008
Okunma
bosluk

Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir

Kredi kartı, bankanızda krediniz olması demektir. Bankanızdaki hesaplarınızda hiç paranız olmasa bile alışveriş yapabilirsiniz. Bankanız bir ay boyunca bu alışverişlerin tutarlarını sizin adınıza öder. Bankanızdan her ay hesap bildirim cetveli alırsınız.

Burada, gördüğünüz tutarların isterseniz tamamını son ödeme tarihinde ödersiniz isterseniz bankanızın uygun gördüğü minimum ödeme tutarını ödedikten sonra geri kalanını belli bir faiz karşılığı kredilendirebilirsiniz.

14 Haziran 2008
Okunma
bosluk